Flow ve sportu

Flow ve sportu Obálka knihy Flow ve sportu
Adam Blažej, Katarína Kostolanská
Odborná
Grada
2020
112
Léňa

„Z odborného hlediska je o flow nutné také vědět, že se nejedná o stav, v němž buď jsme, a nebo nejsme. Nelze jej tedy chápat jako jakýsi spínač. Naopak se jedná o kontinuum,v němž se můžeme nacházet na jakékoliv jeho úrovni a jež nám ukazuje míru toho, jak moc jsme se do dané činnosti ponořili“ (Blažej & Kostolanská, 2020, str. 22).

 

V prvních kapitolách je čtenář seznámen s konceptem flow, co tento pojem popisuje, jaké jsou jeho rysy a předpoklady. Na flow je pohlédnuto jak z psychologického hlediska, tak i z pohledu lékařských věd – biochemie, (neuro)fyziologie. Jsou zmíněny i rozdíly a společné znaky profesionálního a rekreačního sportu, individuálního a kolektivního sportu. Autoři také uvádějí metody, kterými je flow možné zachytit a měřit. Text je doplněn o mnoho citovaných zahraničních studií a pár rozhovorů s českými profesionálními sportovci. Každá kapitola je na závěr shrnuta do jedné stánky.

Kniha sdružuje informace, díky kterým si člověk dokáže vytvořit obraz o konceptu flow ve sportu. Text je krátký, výstižný a informačně velmi nabitý. Publikaci vnímám jako dobrý rozcestník pro první seznámení se s tímto tématem. Pro mě osobně byly nejvíce přínosné rozhovory se sportovci, kteří odpovídali přímo na otázky týkající se flow. Nejen že to každý může vnímat individuálně  jinak, ale může se to lišit i napříč sporty. To, jak o prožívání flow mluví někdo jiný a dokáže to vyjádřit, mě v tomto tématu posunulo zase o kousek dál.

Zdroj: Blažej, A. & Kostolanská, K. (2020). Flow ve sportu: O budování pozitivní motivace ve sportu i v životě. Grada.

Psychologie zdraví

Psychologie zdraví: Biologické, psychosociální, digitální a spirituální aspekty Obálka knihy Psychologie zdraví: Biologické, psychosociální, digitální a spirituální aspekty
Leona Jochmannová, Tereza Kimplová
Odborná
Grada
2021
552
Johana

„Nemoc je často vnímána jako něco, co je možné vnějšími zásahy odstranit. Zapomínáme, že souvislost mezi stylem života a stresem má významný podíl na vzniku, rozvoji či udržování onemocnění. Působení každodenního stresu na
neurobiologii organismu ovlivňuje imunitní reakce, souvisí se vznikem psychosomatických i chronických onemocnění“ (Jochmannová & Kimplová, 2022, s. 19).

 

Tato odborná monografie blíže představuje psychologii zdraví. Tradiční známé pohledy na tuto disciplínu doplňuje aktuálními poznatky. Autoři knihy preferují komlexní přístup. V knize je prezentována výzkumná činnost i kazuistiky z praxe. Nechybí ani příklady konkrétních technik a cvičení na zlepšení svého zdraví (např. mindfulness, meditace dobrotivosti, deníček vděčnosti, terapie tmou, práce s dechem, hudební terapie atd.). Kniha konkrétně rozebírá problematiku zdraví, nemoci, zdraví dětí a dospívajících, vývojová hlediska, ženské zdraví a i alternativní způsoby léčení. V knize zcela chybí téma zdraví u seniorů a s tím spojená kvalita života ve stáří. Kniha je dělena do šesti částí. První část se nazývá Teoretické vymezení zdraví a resilience a zde se čtenář může dočíst o zdraví, resilienci, syndromu vyhoření, mobilitě a vlivu na veřejné zdraví, chronické nemoci a o problematice dětského pacienta a roli rodiny. Druhá část knihy nese název Vývojové aspekty v kontextu zdraví a nabízí témata emočního vývoje v dospívání, psychologických aspektů porodu a témata ženského zdraví. Třetí část se jmenuje Nutkavé chování, behaviorální a látkové závislosti, kde je věnována pozornost tématům nadužívání potravy, syndromu závislosti a hraní digitálních her. Čtvrtá část pojednává o Metodách a technikách podporujících zdraví (dočteme se např. o významu pohybu, o body-mind aktivitách, o práci s dechem). Pátá část čtenáři představuje Specifické a psychospirituální přístupy podporující zdraví, kde se objevuje téma náboženského copingu, psychotropních látek či sebevražd atd. Znáte nápoj ayahuasca, který je považován za klíčovou léčivou medicínu a je hodně rozšířený mezi amazonskými currandos? Přispívá ke změněnému stavu vědomí. V knize se v rámci prezentace alternativních způsobů léčení dočtete o dalších „léčebných rostlinách“. Závěrečná část knihy nese název Vývojové a archetypální aspekty. Její součástí jsou kazuistiky a praktická cvičení. Oblasti zájmu jsou propírány z pohledu různých oborů. Je zde poskytnutý psychologický pohled, medicínský, psychoterapeutický, filozofický, adiktologický, fyzioterapeutický a nezapomíná se ani na vliv digitálních technologií, dopravního průmyslu apod. Na začátku kapitol nechybí ani historický přehled dané problematiky společně s vysvětlením odborných pojmů. Pro přehlednost jsou některé informace uvedeny v šedém rámečku. Nechybí ani tabulkové znázornění dané problematiky. Knihu bych určitě doporučila studentům psychologie a příbuzných oborů, odborníkům z této profese a zvládne ji i laický čtenář. Zmíněné teorie, autoři se probírají v rámci studia psychologie. Poslouží jako skvělý přehled.

Zdroj: Jochmannová, L. & Kimplová, T. (2021). Psychologie zdraví: Biologické, psychosociální, digitální a spirituální aspekty. Grada.

Sport a jóga

Sport a jóga Obálka knihy Sport a jóga
Elisabeth Haichová a Selvarajan Yesudian
Populárně-naučná literatura
Grada
2014
216
Peťa

Podle indické filozofie si do každé inkarnace s sebou každý z nás bere určitý počet dechů. Kdo dýchá rychle, zemře dřív, protože víckrát, než kolikrát mu bylo předurčeno, se nadechnou a vydechnout nemůže (Haichová a Yesudian, 2014, str. 49).

 

Autoři knihy Sport a jóga se dotýkají několika zajímavých témat, která mají přesah do dnešní uspěchané doby. Mluví zde o střídmosti, která mnohým lidem chybí, z čeho pramení různé nemoci a zdravotní potíže. Celkově je kniha protkaná faktem, že je tělo s psychikou a duševnem v těsné souvislosti a klíčem ke zdravému a dlouhému životu má být jóga a celá filozofie, která se k ní váže. Podstatná část knihy je věnovaná také dechu a práně, což je podle autorů životní síla či energie, kterou právě přijímáme z velké části z dechu. Citát, který jsem uvedla výše, skrývá podle mě zajímavou myšlenku. Totiž člověk, který žije ve spěchu, stresu a neumí odpočívat skutečně dýchá rychleji a méně hluboko než člověk, který svou mysl dokáže zklidnit. A tím stresem si může svůj život doopravdy zkracovat, aniž by si to uvědomoval. Kniha ale obsahuje i několik pasáží, se kterými se nedokážu ztotožnit. Jde např. o tvrzení, že zkušený hathajogín dokáže kontrolovat činnost svého srdce, trávicího ústrojí a všech dalších orgánů. Ve druhé části knihy autoři představují jednotlivé ásany neboli tělesné pozice, a to včetně názorných fotografií a léčebného účinku, které by jejich cvičení mělo přinést. Na úplném konci knihy najdeme tabulku s rozpisem cvičení jednotlivých ásan na dobu 21 týdnů. 

Zdroj: Haichová, E. a Yesudian, S. (2014). Sport a jóga. Metafora.

Sportovní psychologie

Sportovní psychologie Obálka knihy Sportovní psychologie
Dana Štěrbová, Hana Pernicová, Petr Krol, Michal Šafář
Populárně-naučná literatura
Grada
2022
240
Barča

„Psychika vrcholového sportovce je křehká, což si ale samotný adolescent neuvědomuje. Jeho okolí je často zaměřeno na úspěch, vytváří velký psychický tlak, a ne vždy je schopno vnímat jeho zranitelná místa.“
(Štěrbová, 2022)

 

 

Autoři v publikaci představují základní tematické okruhy, které popisují z pohledu sportovního psychologa, ať už je to sebedůvěra sportovce a trénink, kterým je myšlen jak fyzický, tak samozřejmě i mentální trénink a psychická příprava. Píše se zde také o rodičích sportovců a rodiči jako trenérovi, syndromu vyhoření ve sportu, sexualitě, ale také o různých rizicích, které sportovce potkávají, jako jsou poruchy příjmu potravy nebo závislosti. V polovině knihy jsou uvedeny případové studie formou několika komiksů. V závěru je několik rozhovorů s trenéry a vrcholovými sportovci různých odvětví, na konci každé kapitoly je stručné shrnutí s přidáním pár zvýrazněných základních myšlenek celé kapitoly. Kniha se čte velmi snadno, jelikož je psána jednoduchým a srozumitelným jazykem. Je pojata velmi prakticky. Osobně se mi líbily příklady mentálního tréninku, doplněné o pár grafů a tabulek pro snazší pochopení tématu a orientaci v něm. Pokud by se ale čtenář chtěl dozvědět něco více teoretického, bude muset vyhledat jinou publikaci. Na knize oceňuji její netradiční pojetí jako jsou vtipné vložky, alias komentáře smyšlené postavy sportovního psychologa Pepeho z Hané a komiksy uprostřed, které jsou doprovázeny následným rozborem situace a příklady řešení daného problému. Kniha může sloužit jako skvělý pomocník do praxe, je vhodná nejen pro trenéry a samotné sportovce, ale i pro jejich rodiče. Knihu také dokážou využít učitelé tělesné výchovy, vychovatelé či vedoucí na táborech pro děti a mládež, zkrátka každý se zájmem o svět sportu.

Zdroj: Štěrbová, D. (2022). Psychologie sportu. Praha: Grada. 

Výchova ke zdraví

Výchova ke zdraví Obálka knihy Výchova ke zdraví
Jitka Machová, Dagmar Kubátová
Odborná
Grada
2016
312
Terka

„Cílem výchovy ke zdraví je pomoci žákům utvářet a postupně rozvíjet klíčové kompetence, které mají význam pro zdravý život, a to ve všech jeho třech dimenzích – tělesné, duševní a sociální“ (Machová & Kubátová, 2015, s. 9).

 

Autorky se v knize věnují různým aspektům zdraví jako takového a soustředí se na obrovské množství faktorů, které naše zdraví ovlivňují. Na začátek musím říci, že jakožto fanynka zdravého životního stylu jsem ocenila poměrně rozsáhlou kapitolu věnující se tomuto tématu. Bylo pro mne milým překvapením, že kniha byla čtivá, a to i přes to, že už na první pohled jde spíše o učebnici či průvodce pro pedagogy. Musím se přiznat, že přítomnost některých kapitol mne překvapila (v dobrém slova smyslu), a to například kapitola věnovaná závislosti na práci, o které se nikde moc nedočteme. Tato kapitola byla navíc obohacena o krátký dotazník, při jehož vyplnění čtenář může zjistit, zda sám není závislý. Podle mě je také přínosné, že se kniha zaměřuje i na problémy moderní doby, jako je návykové chování ve vztahu k počítačům, médiím, důležitost správného držení těla u počítače a podobně. Řekla bych, že kniha může různým odborníkům pomoci ucelit nebo rozšířit aktuální informace týkající se zdraví nebo zdravého životního stylu. Navíc je za mě opravdu úspěšnou praktickou příručkou nejen pro pedagogy, kteří mohou tyto poznatky předávat dál žákům na různých stupních vzdělávání, ale myslím si, že může být přínosná také pro všechny, kteří se ve své praxi setkávají s tématy zdraví a nemoci.

Zdroj: Machová, J., & Kubátová, D. (2016). Výchova ke zdraví, 2., aktualizované vydání. Grada.

Psychologie vítězství

Psychologie vítězství Obálka knihy Psychologie vítězství
Václav Petráš
Populárně-naučná literatura
Portál
2022
311
Léňa

„Tento jev, kdy se jedinec schovává do kolektivního průměru, je častou příčinou toho, proč se nerozvíjí tak efektivně, jak by mohl. Vzájemné porovnání totiž nemá pokaždé podobu “chci být lepší než ostatní”. Často jde o cíl, “nechci být horší než ostatní”, a tedy přizpůsobení se průměru dané skupiny“ (Petráš, 2022, str. 34).

 

Knihu považuji za takovou bibli sportovní psychologie. Pozornost je věnována všem důležitým konceptům související s psychologií sportu – motivace, koncentrace, sebevědomí, sebedůvěra, tlak apod. Teoretická vysvětlení jsou vysvětlena na mnohých příkladech přímo z autorovy praxe. Osobně jsem měla čest autora knihy vidět a slyšet naživo. Má v tomto oboru mnoho hodnotných zkušeností a informací, které dokáže srozumitelně předávat. Na konci knihy uvádí 111 cvičeních, jež rozřaďuje přehledně do několika skupin podle dané situace – např. cvičení v případě, že je sportovec před výkonem silně nervózní, nebo třeba bojuje s nízkou sebedůvěrou či se cítí demotivovaně aj. Nejvíc se mi na těch cvičeních líbila nejen jejich pestrost a jasné stručné vysvětlení, ale to, že autor pod každým z nich v pár větách zmiňuje, proč tohle cvičení dělat, k čemu nám vlastně je. To jim dává přidanou hodnotu.

Zdroj: Petráš, V. (2022). Psychologie vítězství: a 111 cvičení pro rozvoj psychiky. Portál.