Delikvence

Delikvence Obálka knihy Delikvence
Petr Blažek, Slavomil Fischer, Jiří Škoda
Odborná
Grada
2019
160
Dominik

„Výtvarné zpracování niterného tématu a následná verbální interpretace umožňují jedinci znovuprožití inkriminované situace, tentokrát v kontextu uvědomění si důsledků původního chování, přijetí viny a následné snahy o nápravu“ (Blažek, Fischer & Škoda, 2019, 150).

 

Tato útlá knížečka se věnuje velmi specifickému, ale přesto zajímavému tématu analýzy výtvarné činnosti delikventů ve věznicích a výchovných ústavech. První část publikace je zaměřena na vymezení teoretických pojmů a základní vhled do problematiky, autoři zde definují základní pojmy jako je delikvence a kriminalita, zabývají se příčinami vzniku a rozvoje poruch chování, a popisují i osobnostní charakteristiky delikventních jedinců. Praktická část knihy pak v úvodu rozpracovává další teoretická východiska týkající se nevědomých motivů a arteterapie. Hlavní část je pak věnována ukázkám konkrétních výtvarných činností v podmínkách vězeňství. Barevné ilustrace jsou doplňovány o příběhy a anamnézy autorů těchto obrázků a jejich autentické výpovědi. Autoři dále tyto ukázky doplňují o návody, jak je možné výtvarné produkty zkoumat, analyzovat a skryté významy interpretovat, což mi připadalo velmi zajímavé. Dozvídáme se tak, jak lze pomocí výtvarných činností delikventů sledovat jejich niterná témata, posuzovat osobnostní charakteristiky i jejich vývoj v průběhu jejich pobytu v nápravném zařízení. Trochu mi ale chybělo, že autoři končí tímto popisem a nejdou dál – ocenil bych například nějaké nápady a tipy, jak s danými klienty dále terapeuticky pracovat, na co se v práci s nimi zaměřovat apod. Knihu bych určitě doporučil těm, kteří uvažují např. o práci ve vězeňství nebo ve výchovných ústavech, případně všem, kteří se zajímají o oblast delikvence a kriminality. Pro ostatní čtenáře asi kniha díky svému zaměření na velmi specifické téma nebude tolik zajímavá, na běžné čtení bych si ji nejspíš nevybral.

Zdroj: Blažek, P., Fischer, S., & Škoda, J. (2019). Delikvence: analýza produktů činnosti delikventní subkultury jako diagnostický a resocializační nástroj. Grada.

Bezpečně na internetu

Bezpečně na internetu Obálka knihy Bezpečně na internetu
Martin Kožíšek, Václav Písecký
Odborná
Grada
2016
176
Baja

U mladých lidí také nemůžeme očekávat správný slovosled, doplňování čárek nebo spisovnou češtinu. Ve snaze co nejvíce se vžít do role dítěte mohou někteří útočníci užívat nadmíru chyb. V kombinaci s mluvou je pak útočník lehce rozpoznatelný“ (Kožíšek, & Písecký, 2016, 42).

 

Knížka cílí na obeznámení veřejnosti s úskalími pojícími se s užíváním internetu a to jak dětmi, adolescenty, tak i dospělými. Její značná část se věnuje problematice sexuálního zneužívání přes internet a od popisu strategií pachatelů až po možnosti, jak se bránit a na co si vůbec dát pozor. Je psaná velmi interaktivně a zajímavě. Jsou vyčleněny početné příběhy lidí, kteří se setkali s různými podvody přes internet, například finančními nebo s manipulací, vyhrožováním a sexuálními nabídkami přes sociální sítě. Knížka obsahuje vždy i doporučení, jak na nelibé kontakty reagovat a i naopak - co je nejlepší nedělat. Sice se problematika týče i používaní internetu dětmi, ale osobně si myslím, že je knížka vhodná pro jejich rodiče (obsahuje i rady na komunikaci s dětmi) a pro alespoň adolescenty. Kromě bublinek vysvětlujících zmíněnou problematiku skrze definice a „zajímavosti“, jsou do textu zařazeny i obrázky, které přibližují to, co je v textu líčeno. Postupně se autoři zaměřují na témata kybergroomingu, kyberšikany, seznamování se na internetu, phishingu, ale i stalkingu, či sociálnímu inženýrství.  Autoři cílí na konkrétní formy pomoci a kontakty, na které se oběť může obrátit. Nechybí ani obeznámení s legislativou, na kterou se můžeme odvolat při kontaktování policie, nicméně slouží hlavně k povědomí o vlastních právech, jejichž znalost pachatele vystraší a potenciální oběť tak ochrání. U legislativy je ovšem potřeba brát v úvahu, že kniha byla vydána v roce 2016. Knížce nemám co vyčíst, byla nejlepší publikací, kterou jsem doposud o chování v online světě četla.

Zdroj: Kožíšek, M, & Písecký, V. (2016). Bezpečně na internetu: průvodce chováním ve světě online. Grada.

Psychologie obětí trestných činů

Psychologie obětí trestných činů Obálka knihy Psychologie obětí trestných činů
Martina Velikovská
Odborná
Grada
2016
168
Jana

“Občané jsou výrazněji konfrontováni s kriminální realitou a vzděláváni v možnostech pomoci. Nezastupitelnou roli přitom sehrává postupné odtabuizování příběhů obětí a jejich traumat, na kterých se nepodílejí pouze neziskové organizace, ale také sdělovací prostředky" (Velikovská, 2016, 7).

 

Tato kniha mě příjemně překvapila svou srozumitelností a strukturovaností, které mi u některých podobných publikací chybí. Autorka se postupně věnuje několika tématům z oblasti forenzní psychologie, například viktimologii a práci policie (zde jsou zmíněné opravdu zajímavé výsledky výzkumů, například ohledně veřejné věrohodnosti policie), typologii obětí (kde autorka vyvrací několik mýtů týkajících se obětí) a procesu viktimizace a její prevence. I když bych snesla i delší a tím obsáhlejší publikaci, jistě jiní čtenáři ocení stručnost, kterou tato kniha přináší. 

Zdroj: Velikovská, M. (2016). Psychologie obětí trestných činů. Grada

Psychologie kriminálního chování

Psychologie kriminálního chování: vybrané otázky etiologie, andragogické intervence a resocializace Obálka knihy Psychologie kriminálního chování: vybrané otázky etiologie, andragogické intervence a resocializace
Jaroslav Veteška, Slavomil Fischer
Odborná
Grada
2021
208
Denča

"Uvěznění obvykle představuje velmi silnou stresovou situaci. V různých škálách, které zátěžové životní situace hodnotí a srovnávají, bývá vězení řazeno nejvýše, obvykle hned za takovou událost, jako je úmrtí člena rodiny" (Veteška, & Fischer, 2021, str 67).

 

Kniha se svým obsahem řadí do kategorie odborných psychologických publikací a čtenáře detailně provází psychologií kriminálního chování. Dozvídáme se zde o faktorech, které zvyšují pravděpodobnost vzniku kriminálního chování, o osobnostních charakteristikách delikventů, ale i o přístupech a metodách, jak s nimi pracovat a o možnostech jejich resocializace po odpykání trestu. Hodně prostoru je v publikaci věnováno práci s odsouzenými a aktivitám, které mohou v průběhu trestu vykonávat. Na začátku knihy se čtenář seznámí s prostředím a vytvoří si základní přehled o problematice kriminality obecně a následně se dozví více o psychosociálních aspektech a působení na jedince ve výkonu trestu.
Všechna fakta jsou podložena výzkumy, takže se čtenář může jednak spolehnout na pravdivost zmiňovaných informací a zároveň má možnost si dohledat detaily. Publikace je doplněná o ukázky písemných projevů a kreseb odsouzených, což hezky dotváří představu o konkrétních případech. Velmi zajímavé pro mě byly především kazuistiky trestaných lidí. Lze se zde dočíst podrobnou anamnézu včetně popisu kriminálního činu i jeho důsledků a také psychologický profil pachatele. Pro mě osobně jsou nejzajímavější právě znalecké posudky zaměřené na diagnostiku duševních nemocí, kterými by trestný čin mohl být ovlivněn a interpretace diagnostických metod vzhledem k individuálním vlastnostem a minulosti vězňů. Kniha se dobře čte i navzdory tomu, že jde o odbornou publikaci a přináší ucelený přehled vycházející z vlastních zkušeností autorů.

Zdroj: Veteška, J., & Fischer, S. (2021). Psychologie kriminálního chování: vybrané otázky etiologie, andragogické intervence a resocializace. Grada.

Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí

Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí Obálka knihy Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí
Veronika Stočesová, David Čáp
Odborná
Portál
2020
182
Dominik

„Samotné hájení ohrožených osob a instruování potenciálních obětí nebude účinným nástrojem, dokud neobrátíme pozornost i k původcům násilí. Pokud jim dokážeme podat pomocnou ruku, ochráníme i ohroženou osobu, protože přerušíme kruh násilného chování a nabídneme alternativu“ (Stočesová & Čáp, 2020, 50).

 

Publikací na téma domácího násilí bylo napsáno bezpočet. Tato kniha však přináší úhel pohledu, který již tak často zpracováván není, a to zaměření na terapeutickou práci s původci násilí. První část publikace je věnována teorii – autoři zde poměrně komplexně, avšak velmi srozumitelně čtenáře seznamují se všemi základními pojmy, týkajícími se domácího násilí. Čtenáři se zde dozvědí, jaký je vztah agrese, agresivity a násilného chování. Je zde definováno samotné domácí násilí, popsány nejčastější znaky, formy a důsledky. Větší část teoretického základu je pak věnována právě původcům domácího násilí, jejich charakteristice a typologii, a především pak samotné psychoterapeutické práci s nimi – jak s původci násilí pracovat, jaké jsou vlastně cíle terapeutických programů, které psychoterapeutické přístupy jsou vhodné. Autoři zde také přibližují aktuální situaci v ČR, včetně výčtu organizací, které se terapeutickou prací s původci domácího násilí aktivně zabývají. Jsou zde také popsány základní charakteristiky terapeutických programů, včetně kritérií pro vstup, požadavků na pracovníky, a podrobného popisu metod a technik, kterých se v nich využívá. Teoretická část publikace je na mnoha místech doplněna autentickými výpověďmi původců násilí, což často přináší zajímavý úhel pohledu, a zároveň příjemné rozptýlení v množství teorie. Druhou částí knihy je pak metodická příručka, která už míří přímo do praxe. Autoři zde provázejí čtenáře (potenciálního terapeuta) patnácti sezeními s původcem násilí, a přinášejí konkrétní rady a tipy pro každé z těchto sezení, včetně podrobného popisu průběhu, cílů, i domácích úkolů.

Při čtení první, teoretické části knihy, jsem měl někdy pocit, že se vlastně nedozvídám vůbec nic nového, a autoři v ní jen shrnují informace, které zná každý běžný člověk. Postupně se však kniha dostává ke stále zajímavějším a praktičtějším tématům. Za nejpřínosnější potom považuji právě závěrečnou metodickou příručku, která poskytuje rady a tipy do reálné praxe. Z toho důvodu je kniha vhodná spíše pro odbornou veřejnost, a doporučil bych ji především začínajícím terapeutům, kteří v začátcích své práce s původci domácího násilí přehledně a srozumitelně zpracovanou metodickou příručku jistě ocení.

Zdroj: Stočesová, V. & Čáp, D. (2020). Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí. Portál.