Různost je bezva!

Populárně-naučná literatura
Portál
2021
222
Aleks

„Dva hráči seděli u stolu a vedoucí jim kladl otázky. Kdo odpověděl špatně, dostal do obličeje táckem se šlehačkou. Jedním z hráčů byl INTJ, který si rádoby konfliktní situaci užíval (...). ISFP, který tento umělý střet pozoroval, byl tímto nelítostným jednáním zděšen“ (Nadrchal, 2021, str.146).
Tato populárně naučná kniha, napsána studentem gymnázia, slouží jako skvělé seznámení s MBTI typologií. Už jen to, že se tak mladému autorovi povedlo vydat knihu je obdivuhodné. Co je ještě obdivuhodnější je způsob, jak srozumitelně a profesionálně je kniha napsaná. Je dobře a logicky strukturovaná, takže i když se člověk s MBTI nikdy předtím nesetkal, s jednoduchostí aspekty této typologie z knihy Různost je bezva! pochopí.
Na začátku autor vysvětluje, co jednotlivé zkratky, kterými jsou typy označeny, znamenají a poté navazuje popisem temperamentů daných typů. Nadrchal nevynechal ani popis kognitivních funkcí, které typologii tvoří, ale jsou bohužel často opomíjeny.
Následuje část, ve které typologii rozebírá v průběhu vývoje člověka – od dětství až do stáří a zabývá se i problematikou vztahů a tím, jak se v nich jednotlivé typy projevují.
Poslední kapitola popisuje všech 16 typů osobností velmi přehledným a srozumitelným způsobem.
David Nadrchal bez pochyby disponuje vyjadřovacím talentem. Je neuvěřitelné, s jakou lehkostí jednotlivé funkce a typy osobností autor popisuje. Další skvělá věc je, že autor nezůstává jen u popisů, ale prezentuje i to, jak respektovat a přijímat lidi, které tak úplně nechápeme, tím, že vysvětluje konflikty a rozdíly mezi všemi typy – myslícími a cítícími, usuzujícími a vnímajícími atd. Typy přirovnává k oděvům a tato metafora umožňuje pochopení jednotlivých typů ještě víc do hloubky.
I když Nadrchal umí svým psaním pro MBTI typologii nadchnout, ve světě psychologie tato typologie není brána příliš vážně a sám autor je si vědom jejich nedostatků, které spočívají hlavně v interpretaci, a proto recenzi ukončím jeho vlastními slovy: „Rád bych vás také upozornil, že typ vysvětluje naše chyby, ale neomlouvá je“ (Nadrchal, 2021, str. 73).