• Literární revue



    Literární revue je projekt , ve kterém studenti psychologie píšou recenze na přečtené knihy s psychologickou tématikou. Psychologických knížek je mnoho a v dnešní uspěchané době času málo. Proto pro vás připravujeme každý měsíc recenze na různě laděná témata, jak na odborné, tak i populárně naučné knihy. Například v měsíci květnu jsme pro vás měli připravené téma lásky, v září jsme se věnovali tématu osobního rozvoje. Pokud budete sledovat naše sociální sítě, možná budete moct o některém dalším tématu rozhodnout i vy! V recenzích se dočtete základní informace o knize, co od ní můžete očekávat, co se na knížce recenzentovi líbilo i nelíbilo, případně vám prozradí zajímavou myšlenku, o které se dočetl. Každý čtenář si pak určitě vybere tu pravou knihu pro něj, ať už je to student, odborník či zájemce o psychologii!

  • Spolupracujeme s nakladatelstvími:

  • Procházet knížky

    Smazat všechny filtry

Různost je bezva!

Různost je bezva! Obálka knihy Různost je bezva!
David Nadrchal
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
222
Aleks

„Dva hráči seděli u stolu a vedoucí jim kladl otázky. Kdo odpověděl špatně, dostal do obličeje táckem se šlehačkou. Jedním z hráčů byl INTJ, který si rádoby konfliktní situaci užíval (...). ISFP, který tento umělý střet pozoroval, byl tímto nelítostným jednáním zděšen“ (Nadrchal, 2021, str.146). 

Tato populárně naučná kniha, napsána studentem gymnázia, slouží jako skvělé seznámení s MBTI typologií. Už jen to, že se tak mladému autorovi povedlo vydat knihu je obdivuhodné. Co je ještě obdivuhodnější je způsob, jak srozumitelně a profesionálně je kniha napsaná. Je dobře a logicky strukturovaná, takže i když se člověk s MBTI nikdy předtím nesetkal, s jednoduchostí aspekty této typologie z knihy Různost je bezva! pochopí.
Na začátku autor vysvětluje, co jednotlivé zkratky, kterými jsou typy označeny, znamenají a poté navazuje popisem temperamentů daných typů. Nadrchal nevynechal ani popis kognitivních funkcí, které typologii tvoří, ale jsou bohužel často opomíjeny.
Následuje část, ve které typologii rozebírá v průběhu vývoje člověka – od dětství až do stáří a zabývá se i problematikou vztahů a tím, jak se v nich jednotlivé typy projevují.
Poslední kapitola popisuje všech 16 typů osobností velmi přehledným a srozumitelným způsobem.
David Nadrchal bez pochyby disponuje vyjadřovacím talentem. Je neuvěřitelné, s jakou lehkostí jednotlivé funkce a typy osobností autor popisuje. Další skvělá věc je, že autor nezůstává jen u popisů, ale prezentuje i to, jak respektovat a přijímat lidi, které tak úplně nechápeme, tím, že vysvětluje konflikty a rozdíly mezi všemi typy – myslícími a cítícími, usuzujícími a vnímajícími atd. Typy přirovnává k oděvům a tato metafora umožňuje pochopení jednotlivých typů ještě víc do hloubky.
I když Nadrchal umí svým psaním pro MBTI typologii nadchnout, ve světě psychologie tato typologie není brána příliš vážně a sám autor je si vědom jejich nedostatků, které spočívají hlavně v interpretaci, a proto recenzi ukončím jeho vlastními slovy: „Rád bych vás také upozornil, že typ vysvětluje naše chyby, ale neomlouvá je“ (Nadrchal, 2021, str. 73).

Zdroj: Nadrchal, D. (2021). Různost je bezva!. Portál.

Teorie a terapie osobnosti

Teorie a terapie osobnosti Obálka knihy Teorie a terapie osobnosti
Carl R. Rogers
Populárně-naučná literatura
Portál
2020
255
Ewa

„Klient se hned na počátku dozvídá, že poradce nemá odpovědi, ale že poradenská situace poskytuje příležitost, při níž klient může s pomocí pracovat na vlastních řešeních svých problémů“ (Rogers, 2020, s. 12).

Dôležitosť čítania pôvodných diel od veľkých mien psychológie, je vám už určite známa. Prikláňam sa k názoru, že teórie najlepšie pochopíme, ak si ich zinterpretujeme z primárneho zdroja sami. Každopádne, vzhľadom na množstvo teórií a podstatných diel nášho psychologického sveta, je niekedy nemožné si prečítať všetky knihy, a teda je praktickejšie siahnuť po učebnici. Kniha Teorie a terapie osobnosti má v tomto prípade výhodu, pretože je koncipovaná ako výber toho najpodstatnejšieho z celej Rogersovej teórie. Okrem spomínanej teórie sa konkrétne dočítate o terapeutickom vzťahu, procesoch hodnotenia a samozrejme terapii zameranej na klienta. Autor pravdaže prekrýva teoretické úseky praktickými - v podobe vyňatých častí psychoterapeutického rozhovoru, ktorý následne analyzuje. V tejto knihe, sa od otca humanistickej psychológie, určite máte čo naučiť a jej kúpou nesiahnete vedľa!

Zdroj:  Rogers, C. (2020). Teorie terapie a osobnosti. Portál.

Život je příliš krátký na to aby….

Život je příliš krátký na to, aby.... Obálka knihy Život je příliš krátký na to, aby....
Alain Samson
Populárně-naučná
Portál
2020
144
Evča

Je to váš život. A je opravdu příliš krátký na to, abyste ho promarnili v představách, že máte dost času zrealizovat všechno, o čem sníte, až se pro to jednou opravdu rozhodnete" (Samson, 2020, str. 14).

Kniha může čtenáři poskytnout podporu v tom, aby se rozhodl naplnit svůj život tím, co ho baví a nepodléhal strachu, který se jej snaží svést z cesty. Autor stručně a srozumitelně popisuje přesvědčení, která nám nejsou prospěšná, vysvětluje proč, a také přichází s návrhem, jakými novými přesvědčeními ta stará nahradit. Kniha obsahuje 25 kapitol. Každá kapitola se věnuje jednomu přesvědčení, které nás brzdí a přichází s novým, kterým ho lze nahradit. Autor píše dost čtivě a své myšlenky vždy vysvětluje na konkrétních příkladech nebo srozumitelných analogiích. Některé analogie byly na můj vkus až příliš zjednodušující. Jednalo se například o vysvětlování toho, jak funguje mozek. Na druhou stranu mám za to, že tato zjednodušení mohou být prospěšná cílovému čtenáři, tedy člověku, který stojí o motivaci a nasměrování. Ačkoli mi kniha nepřinesla mnoho nového, a spíše mne utvrdila v mých názorech, rozhodně se jedná o příjemnou četbu, která může člověka zejména v těžších chvílích povzbudit. Knihu doporučuji všem, kteří nejsou ve svém životě spokojeni, chtěli by provést nějaké změny, ale moc nevědí, jak na to. Tato kniha jim může být skvělým pomocníkem.

Zdroj: Samson, A. (2020). Život je příliš krátký na to, aby... Portál.

Já jsem OK, ty jsi OK

Já jsem Ok, ty jsi OK Obálka knihy Já jsem Ok, ty jsi OK
Thomas A. Harris
Populárně-naučná
Portál
2021
294
Léňa

„Když dominuje Rodič nebo Dítě, je výsledek předvídatelný. Je to jeden z charakteristických rysů her. V hrách je jistota. Mohou sice skončit bolestivě, ale vždy se jedná o bolest, se kterou se hráč naučil zacházet. Když transakci řídí dospělý, výsledek se nedá vždy předpovědět. Je možný jak úspěch, tak chyba. Nejdůležitější však je, že zde existuje možnost změny" (Harris, 2020, str. 83).

Celou knihou prostupuje jedna psychologická teorie – transakční analýza. Má svou vlastní terminologii, které je nutné na začátku správně porozumět. Pracuje se v ní se třemi ego-stavy: Rodič, Dospělý a Dítě, jež jsou v nás formovány už od raných fázích života. V každém z nás jsou trochu jinak zkombinovány a tím pak ovlivňují naši komunikaci s ostatními osobami. Autor pak dále v knize vysvětluje čtyři možné životní postoje tzv. OK stavy a věnuje se i analýze transakcí a tomu, jak se tři výše zmíněné ego-stavy promítají např. do manželství či vývojového období dítěte a adolescenta. V knize je toho opravdu mnoho a není lehké ji shrnout pár řádky. Pro mě bylo nejdůležitějším zjištěním to, že všichni lidé jsou stejní svou strukturou, protože všichni v sobě máme Rodiče, Dospělého a Dítě. Avšak ve dvou věcech se mezi sebou lišíme. Odlišnosti jsou v obsahu Rodiče, Dospělého a Dítěte a ve poté v jejich uspořádání a fungování. V tom je každý z nás jedinečný a dle toho se odvíjí vše ostatní.
Knihu bych doporučila pro vážné zájemce o transakční analýzu. Svým obsahem je hluboká a rozhodně ji nelze považovat za oddychovou literaturu. Za možnou alternativu k tomuto dílu vnímám práci Erica Berneho “Jak si lidí hrají”, která mi přišla o něco jednodušeji a hlavně zábavněji napsána. 

Zdroj: Harris, T. A. (2020). Já jsem OK, ty jsi OK: úvod do transakční analýzy. Portál.

Psychologické typy

Psychologické tyy4py Obálka knihy Psychologické tyy4py
Carl G. Jung
Odborná
Portál
2020
560
Dominik

„Co mě teď zaráželo, byl nepopiratelný fakt vysloveně obrovských rozdílů mezi introverty navzájem a extraverty navzájem. Byly to rozdíly tak velké, že jsem začal pochybovat, jestli jsem to vůbec viděl správně. Odstranit tuto pochybnost si vyžádalo skoro desetiletou práci pozorování a porovnávání" (Jung, 2020, 510).

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o psychologii, jistě někdy slyšel o Carlu Gustavu Jungovi a jeho teorii introvertního a extravertního zaměření. V knize Psychologické typy, která poprvé vyšla už v roce 1921, a která je často označována za Jungovo nejvýznamnější dílo vůbec, však naleznete mnohem více než pouhý popis introvertně a extravertně zaměřených lidí. Jedná se o velmi obsáhlou publikaci, ve které Jung mimo jiné popisuje, jak se tyto psychologické typy projevovaly v antických a středověkých duchovních dějinách, v básnictví, estetice, nebo moderní filozofii. Čtenář se zde dozví, jak například souvisí středověký realismus a introverze, proč byl antický teolog Órigenés typickým představitelem extravertního typu, nebo jak s těmito typy souvisí Nietzscheho pojetí apollónství a dionýství. Těmto pohledům do historie Jung věnuje větší polovinu knihy. V druhé části pak již předkládá vlastní teorii typů – kromě extraverze a introverze definuje čtyři možné funkce vědomí, jejímiž kombinacemi s introverzí a extraverzí vzniká osm základních psychologických typů. V závěru této části předkládá také užitečný a obsáhlý slovník pojmů a jejich definic, které mohou pomoci s orientací a lepším pochopením Jungových teorií.
Přiznám se, že osobně jsem měl z knihy rozporuplné pocity. Jedná se o pozoruhodně obsáhlé dílo, kterým se Jung bezesporu zapsal do dějin psychologie. Kniha je nabitá obrovským množstvím informací, zajímavých zamyšlení a pohledů do historie, nejedná se však o jednoduché čtení. Občas jsem se v Jungových myšlenkách ztrácel a často jsem musel celé pasáže číst několikrát, abych pochopil jejich význam. Některé odkazy a reference je bez předchozí znalosti daných historických osobností a událostí obtížné pochopit. Druhá část knihy, kde se Jung věnuje vlastní teorii psychologických typů, je již „stravitelnější“ a může dobře posloužit např. ke studijním účelům a k bližšímu pochopení Jungovy typologie.
Knihu jako celek doporučuji spíše pokročilým čtenářům, kteří se o Jungovo dílo více zajímají a chtějí proniknout opravdu do hloubky. Z důvodu vysoké náročnosti a místy nepřehlednosti knihu hodnotím třemi hvězdičkami.

Zdroj: Jung, C. G. (2020). Psychologické typy. Portál.

Džungle v nás

Džungle v nás Obálka knihy Džungle v nás
Jiří Plamínek
Populárně-naučná
Grada
2020
144
Denča

„Lidé se nechovají v přímé reakci na objektivní realitu. Vycházejí ze subjektivního obrazu, který vidí a v němž bývá realita více či méně zkreslena. Proto je nanejvýš žádoucí, dříve, než druhého odsoudíme za to, že nám lže nebo z nás dělá hlupáky, zvážit, zda jen nevidí situaci jinak než my" (Plamínek, 2020, str 16).

Kniha se zaměřuje na poměrně rozsáhlé téma psychologie osobnosti. Autor Jiří Plamínek využívá pro vysvětlení fungování osobnosti vlastní model o čtyřech složkách – vrozených (sdíleně a rozdílně) a osvojených (nevědomě a vědomě). Ve svém výkladu se opírá o klíčové orientační body, které jsou v psychologii dobře známé, a snaží se je vysvětlit z hlediska vědy a faktů vyplývajících z přírodních zákonů. Každou část teorie prokládá velkým množstvím příkladů, které významně usnadňují pochopení. Z mého pohledu je nejdůležitějším poselstvím knihy uvědomění si propojenosti všech nejrůznějších psychologických teorií, které se studentům psychologie snaží ve školách natlačit do hlavy, s životem, který tu byl dávno před všemi velkými mysliteli psychologie – s přírodou. Já sama jsem poměrně racionální člověk, a proto oceňuji autorovu snahu eliminovat filozofické pojetí psychologie a všechny informace předkládat na základě doložitelných faktů.
Kniha je psaná srozumitelným jazykem a vše je podle mého názoru stravitelné i pro čtenáře, který o psychologii osobnosti nic neví, proto se mi zdá vhodná opravdu pro každého, jak vypovídá její název. Přináší drobná „uvědomění si“, jenž vedou čtenáře k zamyšlení nad sebou samým, vlastní osobností a svým chováním. Troufám si napsat k lepšímu porozumění sobě samému. Autor zde také často probírá možné příčiny neshod mezi lidmi – tedy jiný typ osobnosti lidí a navrhuje změny myšlení, které mohou pomoci předcházet dalším konfliktům. Těm z nás, kteří se psychologii věnují, může přinést zajímavá propojení a nový úhel pohledu, protože se zde podařilo systematicky shrnout nejdůležitější poznatky teorií osobnosti, a navíc je zasadit do inovativního rámce.

Zdroj: Plamínek, J. (2020). Džungle v nás: praktická psychologie pro každého.Grada.