• Literární revue



    Literární revue je projekt , ve kterém studenti psychologie píšou recenze na přečtené knihy s psychologickou tématikou. Psychologických knížek je mnoho a v dnešní uspěchané době času málo. Proto pro vás připravujeme každý měsíc recenze na různě laděná témata, jak na odborné, tak i populárně naučné knihy. Například v měsíci květnu jsme pro vás měli připravené téma lásky, v září jsme se věnovali tématu osobního rozvoje. Pokud budete sledovat naše sociální sítě, možná budete moct o některém dalším tématu rozhodnout i vy! V recenzích se dočtete základní informace o knize, co od ní můžete očekávat, co se na knížce recenzentovi líbilo i nelíbilo, případně vám prozradí zajímavou myšlenku, o které se dočetl. Každý čtenář si pak určitě vybere tu pravou knihu pro něj, ať už je to student, odborník či zájemce o psychologii!

  • Spolupracujeme s nakladatelstvími:

  • Procházet knížky

    Smazat všechny filtry

Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery

Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery Obálka knihy Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery
Mark Purcell, Jason Murphy
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
143
Luci

,,Jsme-li rozzlobení, často nechápeme, co se v našem nitru odehrává. Svou pozornost zaměřujeme na to, co se děje kolem. Stejně tak nechceme setrvávat u toho, co prožíváme. Místo toho se všemožně snažíme, abychom se onoho pocitu zbavili“ (Purcell, M & Murphy, J., 2021, str. 37.).

Kniha čtenáři s lehkostí vysvětluje, jak emoce hněvu vlastně funguje. Podává jednoduché analogie, aby mladý čtenář chápal, kde se v něm může emoce může probudit a co ji může vyvolat. Rozebírá častý jev zaměňování hněvu za agresivitu. Více podstatnou částí je však pomoc teenagerovi se zvládáním konkrétních krizových situací, praktické návody a cvičení zvolna se prolínající celou knihou. Nejenže najdeme konkrétní plán, jak situaci zvládat, můžeme také nahlédnout na názorné situace a příběhy samotných teenagerů. Čtenář si může vyplnit testy, které mu poslouží k lepšímu sebepoznání (nebo si udělat cvičení ke zvýšení empatie nebo sociální inteligence). Autoři nás seznámí s metodami meditace, Mindfullnes nebo dechovými cvičeními. Publikace je zaměřená na praktická cvičení, ale psaná jazykem pro mladšího čtenáře. Pro teenagera procházejícího si novým obdobím puberty může být kniha cenným průvodcem světem emocí, relaxačních technik a návodů ke zvládání různých situací. Knihu hodnotím 3 hvězdičkami z 5, protože je svým zaměřením určená spíše pro dospívajícího laika. Zkušenějšímu čtenáři pátrajícímu po odborných informacích a hlubším výkladu bych osobně doporučila jinou literaturu. 

Zdroj: Purcell, M & Murphy, J. (2021). Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery. Praha: Portál.

Mapy mých pocitů

Mapy mých pocitů Obálka knihy Mapy mých pocitů
Bimba Landmann
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
44
Nikča

„Vzhled věcí se mění v závislosti na pocitech, a tak v nich vidíme magii a krásu, ale kouzlo a krása jsou ve skutečnosti v nás samotných“ Chalíl Džibrán (in Landmann, 2021).

 

Kniha Mapy mých pocitů je naprosto jedinečnou dětskou literaturou. Neočekávejte klasickou pohádku a vyprávěný děj. Vyprávění je totiž na Vás. Tato kniha neobsahuje žádný text, tedy kromě popisků jednotlivých částí map. Jak už z názvu samotné knihy vyplývá, v knize jsou ilustrované mapy vybraných emocí. V knize je také postava Dítěte, které mezi jednotlivými zeměmi emocí cestuje. Mezi každou mapou najdete pouze ilustrované komiksy, kde je vždy zobrazen určitý děj putování Dítěte do každé země. Společně s Dítětem docestujete do zemí: naděje, strachu, znechucení, radosti, hněvu, studu, úžasu, žárlivosti, smutku a lásky.
V mapách emocí najdete různé části nebo obyvatele, které dané emoci přísluší. Tedy například v zemi Lásky narazíte na Mazlivé draky, pak Cestou lásky dojdete k Velkému domu vřelosti a dál Stezkou přátelství k Hradu bohatství… Kniha je opravdu krásně zpracovaná a k tomu nádherně ilustrovaná. Mapy emocí se dají vykládat opravdu různě, u vyprávění i popisu jednotlivých částí bude záležet na aktuálním rozpoložení dítěte. S každým dítětem tedy bude vyprávění jiné a unikátní. Na knížce mi přijde úžasné, že s ní můžete pracovat na podobném principu jako třeba s kartami emocí, akorát kreativnějším způsobem. Je určitě vhodná pro všechny rodiče, školní psychology, dětské terapeuty a všechny další, kteří pracují s dětmi a chtějí s nimi prozkoumat mapy niterných emocí.

Zdroj: Landmann, B. (2021). Mapy mých pocitů. Portál.

Psychologie štěstí

Psyhologie štěstí Obálka knihy Psyhologie štěstí
Anton A. Buchter
Odborná
Portál
2021
367
Aleks

„Ač se v západních zemích ještě nikdy nevedlo tolika lidem tak dobře jako dnes, v regálech obchodů nikdy neleželo tolik zboží, pracovní doba nebyla nikdy tak krátká. Navzdory nadbytku: podíl těch, kteří se cítí velmi šťastní, zůstává pořád stejný, zhruba jedna třetina!“ (Bucher, 2021, str. 15).

 

Kniha Psychologie štěstí se velmi detailně zabývá, jak název napovídá, štěstím, a to nejen z psychologické stránky. Anton Bucher se v tomto díle do hloubky zabýval rozborem různých výzkumů i filozofických děl a díky tomu byl schopen popsat, co to štěstí vlastně je a proč je pro nás, jako společnost i jednotlivce, velmi důležité.
Bucher rozdělil své dílo do čtyř praktických částí. První z nich se zabývá popisem štěstí ze všech stran – z té umělecké, která štěstí romantizuje, dále z té filozofické i spirituální. V první části čtenářům představuje i různé výzkumy týkající se štěstí, nabízí zde tabulky shrnující nejšťastnější události, a hlavně i způsoby, jakými je štěstí měřeno. Tato část byla velmi teoretická a určitě se bude líbit všem příznivcům metodologie, jelikož způsoby měření a výzkumů štěstí jsou zde vyjmenovány snad všechny.
Druhá část se soustřeďuje na to, co lidi dělá šťastné. Tato část mě vtáhla nejvíce, autor se doopravdy na problém podíval ze všech stran a zodpověděl všechny mé otázky, které se vyskytly po přečtení první části. Jednotlivé kapitoly této části se zabývají faktory působícími na štěstí, jako jsou biologické proměnné, sociodemokratické proměnné, religiozita a spiritualita a další.
Následně Bucher popisuje, jak štěstí na člověka působí a v poslední části se zabývá možnostmi, kterými můžeme štěstí zvětšit. Autor zde navrhuje ohromné množství vědecky ověřených způsobů jak navýšit náš pocit štěstí a také se zabývá tématem štěstí v terapii.  Poslední část se četla velmi příjemně a jsem si jistá, že zaujme úplně každého, ať už se o psychologii štěstí zajímá nebo ne.
Kniha nebyla ze začátku jednoduché čtení, jelikož je plná dat, grafů, tabulek a popisů, na které se člověk musí soustředit a zamyslet se. Druhá polovina je už přístupnější a čte se ladněji. Psychologie štěstí Antona Buchera splnila to, co slibuje její popis – rozebrala štěstí ze všech stran. Určitě potěší kohokoliv, kdo se o tuto problematiku zajímá, ale i laika, jelikož je plná praktických pomůcek k tomu, jak dosáhnout štěstí. 

Zdroj: Bucher, A. (2021). Psychologie štěstí. Portál.

Umění být nešťastný

Umění být nešťastný Obálka knihy Umění být nešťastný
Dirk de Wachter
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
160
Ewa

„Připustit neštěstí znamená získat přinejmenším na lidskosti. Starost o druhého přináší pocit spokojenosti a prohlubuje vztahy.“ (de Wachter, 2021, s. 112). 

 

V dnešnom svete je miestami až trendom byť nonstop šťastný. Nikto sa nechce cítiť zle a byť smutný. Tí, čo sú smutní, si myslia, že to je zle a chcú TO zo seba striasť ako nejaký prach. Autor však tento prístup postupne v troch častiach popiera. Jednotlivé časti sú zamerané konkrétne na- šťastie, nešťastie a zmysel. Kniha je písaná takmer filozofickými úvahami, avšak miestami je poprepletaná zážitkami, skúsenosťami a skutočnými príbehmi zo života samotného autora. Tým je kniha prístupnejšia a ľahšie pochopiteľná pre širšiu populáciu. Kniha vám určite nedá návod ako sa vyrovnať so šťastím, či nešťastím, ale ako hovorí samotný podnadpis knihy, je to inšpirujúci pohľad na problematiku šťastia a zmyslu života. Na každej strane nájdete nekonečné množstvo inšpirácie a slov, ktoré zaručene pohladia alebo nakopnú. Dovolím si tvrdiť, že v tejto útlej knižke si každý nájde niečo, čo ho chytí za srdce. Nakoniec už len: „Bez zranitelnosti a citlivosti nemá naše společnost ani nejmenší šanci“ (de Wachter, 2021, s. 118).   

Zdroj: de Wachter, D. (2021). Umění být nešťastný. Portál.

  

Podívejte se na sebe laskavě

Podívejte sa na sebe laskavě Obálka knihy Podívejte sa na sebe laskavě
Ilse Sand
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
120
Baja

„Jestliže se budete učit vydržet nepříjemné pocity a zlepšíte se v tom, lépe si ve vztazích odpočinete. Zároveň si dopřejte čas, být zcela sami sebou, než se rozhodnete, jak na pocit zareagujete“ (Sand, 2021, 44).

 

Knížka se postupně zabývá tématy související s prožívanou vinou, jako například strach, stud, ale i svědomí. Pomocí podnětných autorčiných úvah máme možnost přemýšlet nad tím, jaké poselství sebou nese hněv na sebe sama, jak moc je vina při konfliktech sdílená, či kdy si je potřeba vinu přiznat a naopak kdy odhalit neopodstatněnou provinilost. Knížka je členěná do mnoha kapitol a ještě více podkapitol, ačkoli sama o sobě má jenom něco více 100 stran a dle mého se autorka každému tématu věnuje povrchně. Sice najdeme v každé (pod)kapitole početné kazuistiky, někdy mi připadalo, že je autorka považuje za stěžejní pro uchopení myšlenky. Mám však za to, že se téma nedá vysvětlit jen na základě něčího příběhu a i když bývaly zmíněny i autorčiny rady, shledávám je jako nedostatečně exaktní a v důsledku plahočení se myšlenkami jenom na povrchu, jako nedostatečné. Ačkoli jsem však studentkou psychologie už čtvrtým rokem, berme tedy na zřetel, že pro někoho příliš nezasvěceného psychologií vskutku může být kniha přínosná, například pro adolescenty, kterých se prožívaná vina často týká. Oceňuji, že se autorka na konci každé kapitoly věnuje krátkému souhrnu toho, co popisovala a taktéž i krátkými cvičeními, které byly i zajímavé. Připadaly mi však i jako nedotažené do konce. Když už jsem na něco úvahami mohla přijít, následoval tupý pocit typu „a co teď s tím“. Následovaly totiž jiné kapitoly… Musím však vyzdvihnou kapitoly o zbavení se neopodstatněné provinilosti a o tom, jak najít uvolnění hlouběji v sobě, které byly různorodě podané i na příkladech jiných lidí z autorčiny praxe i na jejích vlastních vědomostech. V průběhu jejich čtení jsem měla dojem, že už můžu přijít ke zlepšení v mých vztazích i v mém prožívání. Na konci knížky nalezneme i test špatného svědomí vůči určité osobě. Následuje však i poznámka „test berte s rezervou“, což rozhodně doporučuji i já.

Zdroj: Sand, I. (2021). Podívejte se na sebe laskavě: Jak se osvobodit od přehnané viny. Portál.

Vysoce citliví lidé mezi námi

Vysoce citliví lidé mezi námi Obálka knihy Vysoce citliví lidé mezi námi
Rolf Sellin
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
191
Léňa

„Vysoce citliví lidé musejí vynakládat větší mentální námahu a potřebují jisté know-how, jestliže si mají udržet duševní zdraví a netrpět jak v soukromém životě, tak v povolání. Musejí se neustále “oprošťovat” od negativní energie a vynakládat víc úsilí, aby se nezapletli do vnitřních a vnějších konfliktů a požadavků, jimž jsou vystaveni“ (Sellin, 2021, str.17).

 

Před přečtením této knihy jsem netušila, co si pod označením “vysoce citliví lidé” představit. K přečtení mě motivovaly moje domněnky o tomto tématu a zjištění, zda bych se do této skupiny lidí mohla řadit. Už po přečtení pár prvních stránek jsem zjistila, že nejde o můj případ. Posloužil mi k tomu i test “Jste vysoce citliví?”, který autor v knize uvádí. Dle mého názoru může kniha fungovat jako skvělý průvodce pro vysoce citlivé lidi. Nabízí otázky k zamyšlení a cvičení, které mohou pomoct s tím, jak zacházet s vlastní vysokou citlivostí, jak svou situaci lépe pochopit a získat nový náhled na sebe samého. Přesto, že téma knihy nesedělo na mou osobu, i já jsem díky ní lépe porozuměla světu vysoce citlivých. Pohled na jejich způsob vnímání a prožívání věcí v nich samých i jejich okolí, mě velmi obohatil, a teď už vím, jak se k těmto lidem chovat a můžu jim nabídnout své lepší pochopení, namísto zveličování. 

Nejzajímavější myšlenky pro mě zazněly v kapitole “Vysoce citliví muži”. Doposud jsem si totiž toto téma spojovala především s ženami. Ale po přečtení čtyř krátkých příběhů mužů mi došlo, že se tato problematika opravdu netýká pouze žen a že být v kůži vysoce citlivého muže je velice těžké.

Zdroj: Sellin, R. (2021). Vysoce citliví lidé mezi námi: jak z nevýhody udělat přednost. Portál.