• Literární revue



    Literární revue je projekt , ve kterém studenti psychologie píšou recenze na přečtené knihy s psychologickou tématikou. Psychologických knížek je mnoho a v dnešní uspěchané době času málo. Proto pro vás připravujeme každý měsíc recenze na různě laděná témata, jak na odborné, tak i populárně naučné knihy. Například v měsíci květnu jsme pro vás měli připravené téma lásky, v září jsme se věnovali tématu osobního rozvoje. Pokud budete sledovat naše sociální sítě, možná budete moct o některém dalším tématu rozhodnout i vy! V recenzích se dočtete základní informace o knize, co od ní můžete očekávat, co se na knížce recenzentovi líbilo i nelíbilo, případně vám prozradí zajímavou myšlenku, o které se dočetl. Každý čtenář si pak určitě vybere tu pravou knihu pro něj, ať už je to student, odborník či zájemce o psychologii!

  • Spolupracujeme s nakladatelstvími:

  • Procházet knížky

    Smazat všechny filtry

Aktivujte svou psychickou odolnost

Aktivujte svou psychickou odolnost: Zvládání životních výzev Obálka knihy Aktivujte svou psychickou odolnost: Zvládání životních výzev
Stephanie Azri
Osobní rozvoj
Portál
2022
184
Léňa

„Všechny smysly mají schopnost nás zklidnit nebo probrat. Jsme-li úzkostní či hodně napjatí, prospívají nám konejšivé vjemy. Ale když jsme příliš uvolnění nebo otupělí, toužíme po prožitcích, které nás nabudí. Je důležité umět to správně vyhodnotit a vědět, čemu dáváte osobně přednost.“ (Azri, 2022, str. 48).

 

Kniha se věnuje jedné velmi důležité vlastnosti, psychické odolnosti. Tuto vlastnost si můžeme vybudovat a pomůže nám k tomu podle autorky 12 základních dovedností. Ke každé z nich jsou popsaná různá cvičení a úkoly, které nám mohou pomoci tyto dovednosti prakticky rozvíjet. Text je čtivý, srozumitelný a nezabíhá do zbytečností. Skvělé je, že každá kapitola rovná se jedna z dovedností, takže není nutné číst knihu na jeden zátah.

Mě osobně zaujalo téma “senzorické strategie”. Abychom se uklidnili nebo probrali, můžeme používat celou řadu smyslů. Autorka vyzývá k tomu, vytvořit si svůj senzorický seznam první pomoci. Úkolem je si ke každému smyslu napsat povzbudivou strategii a uklidňující strategii. Např. u hmatu může být povzbudivá strategie ledová sprcha a uklidňující strategie masáž zad. Jaké strategie by fungovaly vám?

 

Zdroj: Azri, S. (2022). Aktivujte svou psychickou odolnost: zvládání životních výzev. Portál.

Únava ze soucitu

Únava ze soucitu: Jak předcházet vyčerpání v pomáhajících profesích Obálka knihy Únava ze soucitu: Jak předcházet vyčerpání v pomáhajících profesích
Angelika Rohwetter
Osobní rozvoj
Portál
2022
168
Lucia

 „V dnešním jazykovém porozumění termín soucit znamená vcítit se do druhého člověka, ale netrpět spolu s ním. To by byl dobrý přístup také pro psychoterapeuty: Vidím tvé utrpení, dokážu si představit, jakou bolest cítíš – ale také vím, že to není moje utrpení.” (Rohwetter, 2022, str. 38)

 

Únava zo súcitu je pojem, s ktorým sa môžu stretnúť pomáhajúci pracovníci v súvislosti s vykonávaním svojej profesie. Takíto pracovníci sú vystavení zvýšeným nárokom na súcit a to aj v prípadoch, kedy ho pracovník práve nie je schopný prežívať alebo nemožno očakávať u klientov pozitívne zmeny. Preto niekedy nastávajú situácie, kedy pracovník zažíva únavu zo súcitu, ktorá sa môže prejavovať ako pocity bezmocnosti, nechuti k práci, netrpezlivosti alebo nadmernej identifikácie s klientom. Autorka v knihe vysvetľuje rozdiely medzi únavou zo súcitu v porovnaní s vyhorením, sekundárnou traumatizáciou alebo depresiou. Aj keď je kniha určená širšiemu spektru pracovníkov ako sú napríklad pedagógovia, sociálni pracovníci alebo lekári, prínosná bude najmä psychológom alebo supervízorom v tejto oblasti, keďže autorka vychádza hlavne zo svojej psychologickej skúsenosti alebo zo skúsenosti iných kolegov v odbore. Celá kniha je pretkaná myšlienkou, že pomáhajúci pracovník nedokáže pomôcť každému, čo môže pôsobiť veľmi oslobodzujúco. Príbehy, ktoré v rámci teórie autorka popisuje, robia knihu čtivú a dobre pochopiteľnú, na základe čoho si človek ľahko spája informácie so svojimi zážitkami v niektorých oblastiach. Mnohé časti knihy vedú k zamysleniu ako udalosti v živote pracovníka môžu prispievať k prežívaniu únavy zo súcitu. Reflexiu uľahčujú stránky, kde si môže čitateľ dopisovať vlastné myšlienky. Praktické orientovanie knihy dopĺňajú nápady, ktoré možno pri únave zo súcitu alebo v rámci jej prevencie využiť. I keď niektoré z nich pôsobia ako rady z motivačnej literatúry, predpokladám, že každý si dokáže vybrať niečo svoje.

 

 

Zdroj: Rohwetter, A. (2022) Únava ze soucitu: Jak předcházet vyčerpání v pomáhajících profesích. Portál

První pomoc pro vysoce citlivé

První pomoc pro vysoce citlivé Obálka knihy První pomoc pro vysoce citlivé
Åsa-Saga Hammarstedt
Osobní rozvoj
Portál
2021
144
Jana

“Vysoce citliví jedinci mají více nastražená tykadla, jsou všímavější, analyzují své okolí podrobněji a hlouběji a získané informace zpracovávají důkladněji než ostatní” (Hammarstedt, 2021, str. 12).

 

Vysoce citliví jedinci tvoří odhadem 20 % populace a kdysi dávno byl tento poměr v tlupách vhodný k jejich přežití. Jak ale uvádí autorka, má tato přednost i svou negativní stránku a to přetížení. Tato kniha je praktickým průvodcem a rádcem vysoce citlivým, kterým nabízí návody, jak svou přednost využít, jak se zotavit z přetížení a jak mu účinně předcházet. V knize najdete také vsuvky terapeutek a učitelky jógy. Kniha tak nabízí porozumění citlivým jedincům, typy na různé druhy psychohygieny a na závěr odkazuje na další literaturu a stránky, kde se můžete dočíst více. Jestli jste vysoce citliví a kniha je tak určená právě Vám můžete zjistit na stránkách www.hsperson.com, kde si můžete vyplnit krátký orientační test. 

 

Zdroj: Hammarstedt, Å. (2021). První pomoc pro vysoce citlivé. Portál.

Meditace zaměřená na řešení

Meditace zaměřená na řešení: trénink mysli a srdce pro náročné situace Obálka knihy Meditace zaměřená na řešení: trénink mysli a srdce pro náročné situace
Daniel Žákovský, Leoš Zatloukal
Osobní rozvoj
Portál
2021
166
Týna

„V naší mysli to vypadá jako ve velkém úlu. Stále se tam něco děje.“ (Žákovský & Zatloukal, 2021, str. 14).

 

Zajímá Vás, jak začít s meditací, aby byla postupem času co nejúčinnější, především v náročných a stresových situacích, kterým jste vystaveni? Nebo si kladete otázku, na co klást při meditaci největší důraz? Pokud ano, bude pro vás kniha Meditace zaměřená na řešení ideálním průvodcem, který vás seznámí se základními principy meditace a s nejrůznějšími meditačními postupy. Představí vám postupy, které lze využít např. k překonávání pocitů smutku a deprese, či v okamžiku, kdy vás zastihne strach a úzkost. 

Kniha pro mě představovala čtivý zdroj, o který se může opřít každý, kdo s meditací začíná a kdo hledá konkrétní možnosti řešení při různých obtížích. Osobně jsem ocenila především příběhy z praxe autorů, které přispívají k většímu porozumění a zapamatování konkrétních technik. 

Za sebe bych knihu doporučila všem, kteří se ve svém životě potýkají s něčím, co jim způsobuje neklid či bolest. Sama se ke knize budu vracet ve chvílích nepokoje, rozrušení a hledat v ní postupy k dosažení většího klidu a širšího sebepoznání.

 

Zdroj: Žákovský, D., & Zatloukal, L. (2021). Meditace zaměřená na řešení: trénink mysli a srdce pro náročné situace. Portál.

Jak plný je tvůj kbelík?

Jak plný je tvůj kbelík? Pozitivita tvého života Obálka knihy Jak plný je tvůj kbelík? Pozitivita tvého života
Tom Rath, Donald O. Clifton
Osobní rozvoj
Portál
2021
112
Léňa

„Stejně jako musíme splatit dluhy předtím, než můžeme opravdu šetřit, musíme zabránit vyprazdňování kbelíku, a teprve poté ho můžeme začít opravdu naplňovat.“ (Rath & Clifton, 2021, str. 59).

 

Úžasná kniha z oblasti pozitivní psychologie. Je krátká a srozumitelná. Autoři svou teorii vysvětlují jednoduše, jdou přímo k věci a znázorňují ji na praktických příkladech ze života. I samotný jeden z autorů se v knize podělil o svůj životní příběh týkající se plnění svého kbelíku. Výklad je doplněn také o několik výzkumů či cvičení. Myslím, že obsahu knihy porozumí naprosto každý, a věřím, že kniha se vám bude číst úplně sama.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které jsem si z knihy odnesla, je pochopení teorie naběračky a kbelíku. Každý z nás svůj neviditelný kbelík vyprazdňuje a naplňuje v závislosti na tom, co nám říkají nebo dělají ostatní. Pokud je náš kbelík plný, tak se cítíme skvěle, pokud je prázdný, tak špatně. Také vám to zní tak jednoduše pochopitelné? To se mi na této teorii moc líbí. A její aplikování do praktického života mi dává velký smysl. Za nejvíc zajímavou myšlenku z knihy považuji strategii, ve které autoři nabádají k tomu, abychom obrátili zlaté pravidlo “Dělej pro druhé to, co se ti líbí” na podle nich správné znění “Dělej pro druhé to, co se líbí jim.”. Je třeba si tu uvědomit, že naše vlastní představa o plnění kbelíku se může velmi lišit od způsobu, jemuž dávají přednost ostatní. Měli bychom se zamyslet nad tím, co mají rádi ostatní, jakému uznání dávají přednost oni, ne my, a tak jim ho poskytovat.

 

Zdroj: Rath, T., & Clifton, D. O. (2021). Jak plný je tvůj kbelík?: pozitivita tvého života. Portál ve spolupráci s Gallupem.