• Literární revue



    Literární revue je projekt , ve kterém studenti psychologie píšou recenze na přečtené knihy s psychologickou tématikou. Psychologických knížek je mnoho a v dnešní uspěchané době času málo. Proto pro vás připravujeme každý měsíc recenze na různě laděná témata, jak na odborné, tak i populárně naučné knihy. Například v měsíci květnu jsme pro vás měli připravené téma lásky, v září jsme se věnovali tématu osobního rozvoje. Pokud budete sledovat naše sociální sítě, možná budete moct o některém dalším tématu rozhodnout i vy! V recenzích se dočtete základní informace o knize, co od ní můžete očekávat, co se na knížce recenzentovi líbilo i nelíbilo, případně vám prozradí zajímavou myšlenku, o které se dočetl. Každý čtenář si pak určitě vybere tu pravou knihu pro něj, ať už je to student, odborník či zájemce o psychologii!

  • Spolupracujeme s nakladatelstvími:

  • Procházet knížky

    Smazat všechny filtry

Sám sobě psychoterapeutem

Sám sobě psychoterapeutem, aneb, Co opravdu pomáhá zvládat úzkosti a deprese: Pohledem kognitivně behaviorální terapie Obálka knihy Sám sobě psychoterapeutem, aneb, Co opravdu pomáhá zvládat úzkosti a deprese: Pohledem kognitivně behaviorální terapie
Roman Pešek
Literatura naučná
Pasparta
2018
108
Kristy

„Pokud klient váhá, potřebuje především laskavý vztah naplněný bezpečím, přijetím a povzbuzením, aby postupně sbíral odvahu o svých problémech a emocích mluvit. Tlak ze strany psychoterapeuta je kontraproduktivní, protože čím větší tlak, tím větší pocity strachu, nepochopení a odporu ze strany klienta.“ (Pešek, 2018, str. 35).

 

Publikace o 108 stranách je podrobnější studií prováděnou na osobách s depresivními a úzkostnými poruchami. V první části nás autor seznamuje s teoretickými základy jednotlivých nemocí a poruch souvisejících s depresí a úzkostí. Tyto základy umně doplňuje výpověďmi svých klientů. V části druhé podrobněji popisuje konkrétní techniky pro zvládání depresivních a úzkostných poruch dle výpovědí klientů. Propojuje tak teorii s praxí.

Kladně oceňuji zejména přítomnou šablonu - tabulku, kterou lze okopírovat a na základě jejího vedení si zkoušet techniku zpochybňování přesvědčení z kognitivně-behaviorální terapie. 

Líbí se mi, že je druhá polovina knihy jakýmsi kapsářem a já do tohoto kapsáře mohu kdykoli sahat a vytáhnout si takovou techniku nebo pomoc, kterou zrovna potřebuji (a mám k ní potřebné zdroje). Jednotlivé techniky nejsou podrobně rozepisovány, ale dle mého názoru je důležité, že jsou takto na jednom místě. Více o každé z technik už si každý může načíst sám z dalších relevantních zdrojů.

Shledávám jediné mínus – že je knížečka velice útlá. Osobně bych uvítala ještě třetí část, kde mohl autor dopsat další fungující techniky a doporučení, které za svou dlouhou praxi nasbíral a ukázaly se jako fungující.

Kniha je psána neodborně a lidsky, tedy jí porozumí i laikové a zájemci o danou problematiku z řad veřejnosti. Zároveň může být přínosem studentům psychologie díky spoustě přítomných výpovědí. Hodit se může každému, kdo má ve svém okolí nebo v rodině osobu depresivní a úzkostné symptomatiky.

Nutno podotknout, že samotné čtení vám v žádném případě nemůže nahradit plnohodnotnou psychologickou nebo psychoterapeutickou péči. Ovšem může sloužit jako výborná pomůcka v případech, kdy na terapii teprve čekáte a nebo chcete uplatnit aktivní přístup a vyzkoušet si něco nového k právě probíhající odborné péči.

 

Zdroj: Pešek, R. (2018). Sám sobě psychoterapeutem, aneb, Co opravdu pomáhá zvládat úzkosti a deprese: Pohledem kognitivně behaviorální terapie. Pasparta

Životní úklid

Životní úklid: Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete Obálka knihy Životní úklid: Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete
Margareta Magnussonová
Populárně naučná literatura
Grada
2018
144
Léňa

„Co to je ten životní úklid? Pro mě to znamená, že proberu všechny své věci a rozhodnu se, jak se zbavím těch, které už nechci. Jen se kolem sebe rozhlédněte. Mnohé z těch věcí jsou tam tak dlouho, že je už ani nevidíte nebo je vůbec nedokážete ocenit“ (Magnussonová, 2018, str. 14).

 

Kniha mě naprosto nadchla. Díky jejímu pročítání jsem si uvědomila, že i přesto, že se snažím zbytečných věcí doma zbavovat, tak mám ještě spoustu dalších, které opravdu nepotřebuji a měla bych je dát pryč. Autorka píše čtivě a sdílí se čtenáři svůj život. Proto jsem se s řádky knihy dokázala tak lehce ztotožnit. Kapitoly jsou krátké, ale naprosto vystihující, protože se jde jasně k věci. Zabývá se celou škálou životních témat - domov, kuchyň, stěhování, nechtěné dárky, fotografie a další. Jelikož to vztahuje na svůj život, tak je vše praktické a mně osobně to lépe vedlo ke konfrontaci s vlastním životem a jak do něj vpravit minimalismus. V knize zaznělo tolik moudrých a pravdivých vět, že je těžké vybrat, která z nich mě zaujala nejvíce. Odnesla jsem si však jednu radu, která lze uplatnit skoro na všechno: “Pokud se ti něco nelíbí, zbav se toho hned.”. Nemá smysl nechtěné a nelíbivé věci ukládat někam, kde na ně postupem času stejně zapomeneme a šťastné pocity v nás nikdy nevyvolají. 

 

Zdroj: Magnussonová, M. (2018). Životní úklid: Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete. Grada publishing.

Vystupte z myšlenkových pastí

Vystupte z myšlenkových pastí Obálka knihy Vystupte z myšlenkových pastí
David A. Clark
Populárně naučná literatura
Portál
2022
200
Barča

„Dokončení všech cvičení z této příručky je pouze začátek, ale nesmírně důležitý.“  (Clark, 2022, str. 194).

 

Kniha význačného klinického psychologa, kognitivně behaviorálního psychologa Davida A. Clarka vychází z jeho mnohaletých zkušeností a vědeckého výzkumu. Autor tak přináší praktickou příručku, osobního kouče, který laskavým stylem radí, poskytuje edukaci i praktické cvičení, jak s těmihle myšlenkovými pastmi bojovat. Na začátku knihy jsou uvedeny nástroje pro zjištění toho, zda by bylo vhodné najít si svého terapeuta a knihu brát jako doplněk společné práce. První dvě kapitoly jsou jakýmsi teoretickým úvodem do problematiky opakovaných negativních myšlenek, které jsou ústředním tématem této knihy. Následující kapitoly se zaměřují na strategie, které překonávají obavy a ruminace (což jsou dvě hlavní složky negativních myšlenek) a práci s emocemi, jako je lítost, zahanbení, potupa a zášť. Na knize velmi oceňuji, že se autor soustředí na konkrétní symptom, ne na potlačení mnoha jeho projevů, a tak jde přímo k jádru problému. Je proložena mnoha praktickými cvičeními, které najdeme v závěru každé podkapitoly. Na konci kapitol je krásný souhrn a malý odstavec „Co dál?“, který nás postupně provádí celou knihou a krásně logicky navazuje jednotlivé kapitoly na sebe. V knize je též několik kazuistik, na kterých jsou jednotlivé problémy názorně ukázány a vysvětleny. Tato kniha určitě není na rychlé čtení, pokud se člověk chce opravu posunout dál, něco se dozvědět nejen o lidské psychice, ale i sám o sobě, je dobré si jednotlivá cvičení vyzkoušet, a tak se z knihy může stát opravdu dlouhodobé čtení. Knihu doporučuji především těm, které trápí jejich opakované negativní myšlenky, úzkosti, deprese, hněv či pocity viny a příliš je svazují. Stejně tak si v ní najdou mnohé ti, kteří chtějí pracovat s těmito lidmi a vést s nimi terapii (a to nejen KBT).

 

Zdroj: Clark, D. (2022). Vystupte z myšlenkových pastí. Portál.

Nesnesitelná rychlost života

Nesnesitelná rychlost života: Jak zpomalit ve světě, který se řítí kolem nás Obálka knihy Nesnesitelná rychlost života: Jak zpomalit ve světě, který se řítí kolem nás
Svend Brinkmann
Osobní rozvoj
Portál
2021
143
Aleks

„Většina motivačních guruů po vás chce, abyste se rozhodli podle „pocitu v břiše“. To není dobrý nápad. Zvláště pokud jste se nacpali zelím“ (Brinkmann, 2021, str. 25). 

 

Dánský profesor psychologie, Svend Brinkmann, zastánce stoicismu, se rozhodl napsat „antimotivační“ knihu, pomocí které chce čtenářům ukázat, že právě stoicismus je nejlepší cesta ke spokojenému životu. To, co chce lidem předat, je myšlenka, že by raději měli pěstovat své kořeny, ne posilovat rychle utíkající nohy – to znamená naučit se sebeovládání a duševní vyrovnanosti, spíš než spěchat od jednoho k druhému a ponořovat se do nekonečného sebepoznání.

Kniha Nesnesitelná rychlost života je rozdělena do sedmi částí s kontroverzními názvy jako třeba „Zaměřte se na to, co je ve vašem životě negativní“ nebo „Lpěte na minulosti“, tedy přesný opak toho, co bychom u knihy s tímto názvem čekali. Každá kapitola je jedním krokem, jež má vést k tomu, že se čtenář naučí zpomalit v tomto rychlém světě.

Toto dílo je dle mého názoru něčím novým a nečekaným, něčím, na co jako čtenáři seberozvojových knih nejsme zvyklí a možná proto se čte velmi dobře. První tři kapitoly jsem četla v šoku a s udivením. Nevěřila jsem tomu, co čtu, ale s každou další kapitolou jsem si začala uvědomovat, že na tom je něco pravdy. Stojím si za tím, že nelze brát autorova slova doslovně – píše o tom i on sám – jeho snaha být kontroverzním, černým protipólem k tomu bílému pozitivní psychologie, se vydařila. 

Brinkmann říká nahlas to, co si většina lidí (částečně nevědomě) myslí. Píše o tom, že vidět věci jenom pozitivně zkrátka nejde a kolikrát je to i kontraproduktivní. Zabývá se i velmi zajímavým pohledem na depresi, který spojuje s trendem „hledění do svého nitra“, rovněž navrhuje si v deštivém počasí zvolit jako dopravní prostředek kolo a ne auto… a mnoho dalších podivuhodných nápadů.  

Tato kniha je skvělá pro každého, kdo má už plné zuby stálého hnaní se za „něčím“, pro každého, kdo propadá úzkostem kvůli tomu, že nestíhá popadnout každou příležitost za pačesy, pro každého, kdo se potřebuje nadechnout a na chvíli se nesoustředit na sebe a svůj rozvoj.

 

Zdroj: Brinkmann, S. (2021). Nesnesitelná rychlost života: Jak zpomalit ve světě, který se řítí kolem nás. Portál.

Nesmělost

Nesmělost Obálka knihy Nesmělost
Philip G. Zimbardo
Populárně naučná literatura
Portál
2021
215
Barča

„Slyší vás někdo? Mluvte nahlas! Použijte takový hlasový styl a způsob vystupování, jaké jsou pro danou scénu příhodné – energický, zaujatý, ustaraný, rozladěný, rozčilený nebo jemný“ (Zimbardo, 2021, 152).

 

Byť je Zimbardo známý především pro svůj Stanfordský vězeňský experiment, téma nesmělosti zkoumal do hloubky několik let a sám tvrdí, že jej považuje za to nejlepší, co kdy udělal. Zimbardo v knize radí, jak pracovat na budování vlastní smělosti, ale také jak v této cestě pomoci druhým. Jeho knihu bychom mohli rozdělit na dvě poloviny. První se zabývá především definováním pojmu nesmělost, příčinami nesmělosti a dalšími teoretickými znalostmi. Ovšem nepodává zde žádné nudné definice či dlouhé teoretické výklady. Vše popisuje na řadě příkladů z praxe. V druhé polovině najdeme konkrétní praktické rady, jak s nesmělostí pracovat a jak se jí postupně zbavovat, ale v prvé řadě také, jak porozumět sám sobě a své nesmělosti a jak nalézt potřebnou sebeúctu, která je pro odbourávání vlastní nesmělosti stěžejním bodem. V knize nechybí spousta autentických životních příběhů. Například se hned ze začátku knihy Zimbardo zmiňuje o nesmělosti svého bratra a o tom, proč na hlavě nosil papírovou tašku. :) Stejně tak nalezneme nespočet způsobů, rad a praktických cvičení, jak s nesmělostí pracovat, nalezneme například i patnáct kroků k větší sebejistotě nebo Stanfordský dotazník nesmělosti. Díky této knize může čtenář rozpoznat nejen svoji vlastní nesmělost, lépe se i ji samotnou pochopit, a tudíž ji začít i odbourávat, ale i nesmělost druhých a pomoci jim tak na cestě ku smělosti. Zimbardo se po celou dobu snaží čtenáře motivovat ve čtení a důmyslným způsobem podává otázky k zamyšlení se nad sebou samým. Byť se kniha na první pohled jeví jako „kniha, kterou za pár dní přečtu“, opak je pravdou. Pokud ji chce čtenář opravdu důkladně číst a držet se Zimbardových rad, je to kniha na delší dobu, a určitě na řadu praktických cvičení a nácviků. Každopádně se jedná o dílo významného autora na poli psychologie, které stojí za to si přečíst a doporučuji si i jeho cvičení vyzkoušet a zastavit se u otázek, které kniha nabízí.

 

Zdroj: Zimbardo, P. (2021). Nesmělost. Portál.

Motivace a osobnost

Motivace a osobnost Obálka knihy Motivace a osobnost
Abraham H. Maslow
Literatura odborná
Portál
2021
376
Týna

„Lidský život nikdy nepochopíme, pokud nebudeme brát v úvahu nejvyšší aspirace člověka. Růst, sebeaktualizace, usilování o zdraví, hledání identity a autonomie, usilování o znamenitost (a další způsoby, jak vyjádřit směřování „vzhůru“) je nyní třeba přijmout bez zpochybňování…“ (Maslow, 2021, str. 10).

Autor knihy, Abraham Maslow, byl hlavním představitelem holistického přístupu ke studiu osobnosti, který zdůrazňuje holistickou povahu lidské přirozenosti. Maslow se se svou knihou snaží uvést do povědomí nový obraz člověka, jež dospívá k sebeaktualizaci neboli k tzv. psychologické svobodě. 

Autor nám prostřednictvím knihy dodává naději, že je zde stále vidina zlepšení lidské povahy a tím celé společnosti. Ukazuje víru v lidstvo, kterému připisuje hodnoty jako upřímnost, spravedlnost, znamenitost nebo např. harmonie a krása. Věří v „dobro“ lidské společnosti a nepřiklání se k názoru, že člověk je ze své přirozenosti zcela zlý a zvrácený. 

V knize se seznamujeme s holistickým přístupem, který představuje velmi náročné nazírání na svět, které nám ale může pomáhat k lepšímu porozumění našeho vnitřního života, což osobně vnímám jako velmi přínosné. A přestože se jedná o poměrně rozsáhlou knihu, doporučila bych ji všem, kteří čelí pochybám o sobě samých či o kultuře, ve které žijeme a nad níž je nutné se, dle Maslowa, občas umět povznést. 

 

 

Zdroj: Maslow, H. A. (2021). Motivace a osobnost. Portál.