
Populárně naučná
Portál
2020
127
Léňa

“Běžná spolupráce vypadá jako plánovací setkání. Pokud pracujeme ve složitých situacích s jinými lidmi, spolupráce nemůže a nemusí být řízená. Netradiční, pružná spolupráce se vzdává předpokladu řízení. Opouští nerealistické představy o harmonii, určitosti a souladu a přijímá složitou skutečnost nesouladu, pokusů, omylů a společné tvorby. Pružná spolupráce vypadá jako trénink bojového umění. Pružná spolupráce nám umožňuje vykonat činnosti dokonce i ve složitých situacích a s lidmi, s nimiž nesouhlasíme, které nemáme rádi a nevěříme jim.” (Kahane, 2020, str. 15)
Kniha popisuje, jak člověk dokáže spolupracovat s lidmi, se kterými nesouhlasí, které nemá rád nebo jim dokonce nevěří. Kniha se věnuje tzv. pružné spolupráci, což je způsob spolupráce, který je postaven na třech základních přesazích. To může být často náročné, protože to od nás vyžaduje, abychom vyšli ze své komfortní zóny a udělali něco, co se nám nezdá až tak přirozené. V knize je vysvětleno, jak se pružná spolupráce liší od té obvyklé, co se skrývá pod třemi základními přesahy tohoto nekonvenčního způsobu spolupráce a v závěru ukazuje, jak zmíněné teoretické poznatky převést do praxe.
Jako pozitivum vnímám, že autor píše jasně a k věci, proto se mi kniha četla lehce. Autorova slova jsou plná zkušeností a moudrostí. Oceňuji, že text doplnil o několik výstižných schémat. Za velký klad považuji i snahu o přesah z teorie do praxe, vše se mi pak lépe chápalo. Věřím, že praktická cvičení na konci knihy v budoucnu využiji, až na to přijde vhodný čas. Po přečtení knihy jsem zjistila, že se mám v kontaktu s druhými ještě pořád co učit a že je dobré být otevřená i dalším, netradičním způsobům spolupráce.
Zdroj: Kahane, A. (2020). Spolupráce s nepřítelem: jak vyjít s lidmi, s nimiž nesouhlasíme. Portál.