Racionálně-emoční terapie

Racionálně-emoční terapie Obálka knihy Racionálně-emoční terapie
Daniel Fryer
Odborná
Portál
2021
264
Denča

“Nikde není psáno, že zodpovídáte za vše, co vám život pohodí do cesty. Rozhodně jste ale zodpovědní za to, jak o těch životem pohozených překážkách přemýšlíte, co cítíte a jak jednáte” (Fryer, 2021, str 127).

 

Kniha přináší návod na využití principů racionálně emoční terapie pro ty, kdo na sobě chtějí pracovat sami, aniž by se museli odhodlávat k návštěvě psychoterapeuta. Při jejím čtení jsem se nemohla ubránit překvapení z toho, jak mohou být myšlenkové pochody univerzální. Ano, samozřejmě jsme každý jiný, ale když jsem knihu četla, připadalo mi, jako by byla psaná přesně pro mě. A právě o to se autor snažil – nechat čtenáře pochopit, že některé nepříjemné myšlenky a špatné rozpoložení nás vlivem nejrůznějších událostí během života potkají všechny. Pro každého je sice katastrofa něco jiného, ale to nemění nic na tom, že daný prožitek je vždy nepříjemný. Ale když se s ním dokázali vypořádat už lidé před námi, proč bychom to nedokázali i my.
V první části knihy se dozvídáme, které jsou ony myšlenkové procesy, které nás zahánějí do kouta – striktní požadavky, katastrofizace, podceňování vlastních schopností vyrovnat se s problémem a obviňování. A následně popisuje způsoby, jak je možné s nimi bojovat – nahradit požadavky přáním, podívat se na „katastrofu“ racionálním pohledem, zvyšovat svoji frustrační toleranci a přijmou omylnost lidí i sebe sama.
Následující část knihy provází čtenáře šestitýdenním procesem terapie zaměřené na změnu iracionálních přesvědčení, která mívají za následek úzkost, vztek nebo deprese. Cílem je zamyslet se nad svým vlastním problémem a najít si odpověď na to, proč naše nezdravá přesvědčení nejsou pravdivá, a následně je nahradit přesvědčeními, která pomůžou se s problémem vyrovnat. Takhle to může znít obtížně, ale návod tento postup usnadňuje třeba tím, že je zde prostor pro vyplnění „úkolů“, které umožní neuspořádané myšlenky sesumírovat na papír. Já sama jsem typ čtenáře, který raději projde text a úkoly plní pouze v myšlenkách, ale protentokrát jsem se rozhodla je plnit a musím uznat, že jsem se v daném problému dostala poměrně do hloubky a přišla na věci, u kterých bych ani netušila, že jsou s ním spojené. Takže pokud je i vaším cílem vybalancovat svoji emoční podstatu tou racionální, bude pro vás tahle kniha dobrou volbou.

Zdroj: Fryer, D. (2021). Racionálně-emoční terapie: překonejte myšlenkové pasti. Portál.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.