
Populárně-naučná literatura
Alferia
2019
288
Léňa

„S každou další generací se otcové od rodin více vzdalují, a matky tento uvolněný prostor zaplňují o to horlivěji. Ani jeden z rodičů si při tom neuvědomuje, jak toto narušení rovnováhy ovlivňuje jejich syny. Synové tak stále častěji zůstávají uvěznění v adolescentních pocitech i v dospělosti, kdy ve vztazích jednají pod vlivem studu za to, že nedokáží plně pochopit své emoční problémy, bojí se žít dospělé životy, protože na ně nejsou připraveni,a cítí vinu za to, že pro mámu nikdy neudělali dost“ (Gurian, 2019, str. 72).
Už v předmluvě je napsáno, že kniha je určena především mužům, avšak může být přínosná i ženám. Kniha je takovým kurzem zaměřeným na uzdravení a růst mužů a současně podrobným plánem pro ženy, které vychovávají syny nebo jsou ve vztahu s muži. Doporučila bych ji opravdu především mužům pro jejich osobní rozvoj. Myslím, že mi kniha osobně nedala tolik, kolik by asi dala mužskému pohlaví.
Přesto mi však téma knihy přijde velmi zajímavé, nikde jinde jsem se o něm ještě nedočetla. Autor otevírá dveře do oblasti, které se podle mě věnuje jen velice málo publikací. První část popisuje, jak synův vztah s matkou ovlivňuje celý jeho další život, a druhá část uzdravení vztahu mezi matkou a synem. Autorův výklad je dokládán různými příklady a příběhy z mytologie, což knize přidává na čtivosti. V druhé půlce je pak popsáno několik praktických úkolů, které mužům pomáhají uvědomit si vliv matky na své další vztahy a zjistit, zda je potřeba jej přehodnotit.
Jedním z úkolů je například napsat dopis své matce. Není nutné ho odeslat, ale vyjádřit v něm vše, co uvnitř sebe člověk cítí a jak určité věci vnímá. Podobných úkolů je tu uvedeno několik. Jde o delší cestu poznávání, na kterou není třeba spěchat, protože vlastním zjištěným poznatkům je třeba dát dostatek času a prostoru na zpracování.