Kyberšikana

Kyberšikana: průvodce novým fenoménem Obálka knihy Kyberšikana: průvodce novým fenoménem
Alena Černá a kol.
Odborná
Grada
2013
152
Nikča

„Někdy je to skutečně tak snadné a někteří lidé se k nám dostanou blíže, než bychom chtěli. Překotný vývoj technologií v posledních několika letech znesnadňuje určit, co ta blízkost vlastně znamená. Je v podstatě lhostejné, jak to nazveme – internet, virtuální realita, kyberprostor. ….  Tento prostor se nám stal do jisté míry přirozeným a málokdo ve vyspělém světě jej dnes nevyužívá alespoň částečně. Internet a technologie nepochybně změnily svět, ale i přes jejich nesporné výhody a pozitivní dopad mají také svou stinnou stránku“ (Černá a kol., 2013, str. 9).

Tato kniha se zabývá stále se rozšiřujícím fenoménem kyberšikany. Zprvu je nutno podotknout, že ačkoliv je kniha vydaná v roce 2013, kdy byl tento jev poměrně málo podchycený, tak je víceméně doposud aktuální. Když tedy pomineme, že se autoři v knize odkazují na již nepoužívané sítě (např. portály ICQ, líbímseti.cz aj.), tak popsané principy online obtěžování a kyberšikany se ve vzorcích opakují i na moderních sociálních sítích. Nevýhodou při sledování tohoto tématu je právě ten fakt, že s rychlých vývojem moderních technologiích a sociálních sítí se odborníkům vzdaluje vymezení prevence nebo strategií zvládání. I přesto oceňuji autory knihy za to, že se jim v této útlé knize povedlo toto téma zpracovat skvěle, nadčasově, stručně a zároveň dostatečně. V knize najdete nejen vymezení kyberšikany, ale také popis jejího výskytu, dopadu, popisu aktérů, strategií zvládání a možností prevence. Zajímavá mi přišla kapitola o výskytu kyberšikany, jelikož se nezabývala čísly, ale vedla k zamyšlení, že procentuální výskyt se odvíjí od toho, jak kyberšikanu definujeme. Tudíž jsou data ohledně kyberšikany velmi zkreslená už primárně z toho důvodu, že není jasné, jakou populaci a jaké konkrétnější formy kyberšikany zkoumáme. Tento problém často vzniká také splýváním pojmů online obtěžování a kyberšikany. Ačkoliv se jedná o odbornou knihu, je velmi čtivá a k odborným termínům najdou čtenáři přiložený slovník. Knihu doporučuji především pro prvotní seznámení se s fenoménem kyberšikany, a to nejen pro studenty, ale také pro širokou veřejnost. Především díky její čtivosti a srozumitelnosti.

Zdroj: Černá A., Dědková L., Macháčková H., Ševčíková A., & Šmahel, D. (2013). Kyberšikana: průvodce novým fenoménem. Grada.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.