Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi

Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi Obálka knihy Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi
Marie Ocisková, Ján Praško
Odborná
Grada
2017
264
Jirka

Rozšířeným mýtem je, že pacienti trpící generalizovanou úzkostnou poruchou jsou, na rozdíl od jiných psychických poruch, méně hendikepovaní ve svém životě. Výzkum však ukazuje opak.“ (Ocisková, M. & Práško, J., 2017, str.23).

 

Autoři se v knize věnují tématu generalizované úzkostné poruchy - jedná se o relativně častou poruchu, která výrazně narušuje jedincovu schopnost pracovat a sociálně fungovat – ve výše uvedeném úryvku z knihy je zmíněno že závažnost této poruchy bývá často podceňována … realitou je, že tato porucha narušuje život srovnatelně, někdy i více než depresivní porucha nebo závislost. Navíc, dle informací z knihy, zde velice často dochází k chybné diagnóze ze strany lékaře a ve výsledku je adekvátně léčena asi pouze třetina jedinců s touto poruchou.

Autoři zde uvádějí velké množství odborných informací o poruše, popisují čím se tato porucha odlišuje od panické poruchy, v čem přesně a jak moc ovlivňuje život jedinců kteří jí trpí. Postupně se věnují různým oblastem – od prevalence a etiopatogeneze, přes typický průběh, příznaky a komorbiditu, až po možnosti léčby pomocí farmak a psychoterapie, kde se postupně věnují nejúčinnějším směrům a popisují i některé z využívaných technik. Této léčebné části je věnována více než polovina knihy. Dozvíme se zde jaká psychofarmaka lze považovat za účinná a že nejlepší je, jako u většiny psychických poruch, jejich kombinace s psychoterapií.
Osobně se mi kniha líbila i dobře četla, stylem a strukturou mi vyhovovala. Jedná se o odbornou literaturu, takže jazyk kterým je psána tomu odpovídá, ale autoři ji vypracovali dosti srozumitelně a je obohacena množstvím kazuistik.

Zdroj: Ocisková, M. & Práško, J. (2017). Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi. Grada Publishing.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.