
Populárně-naučná literatura
Portál
2021
160
Nikča

„…mějte na paměti, že důvod, proč se tomu říká spektrum, spočívá v tom, že žádné dvě děti nejsou úplně stejné. Každé začíná svou cestu v jiném bodě spektra a každé postupuje po vývojové trajektorii svým tempem a s výhradně vlastní, stoprocentně oprávněnou perspektivou“ (Notbohm, 2021, str. 22).
Tato skvělá kniha seznamuje čtenáře se světem dětí na spektru. Autorka v knize uvádí pohled na autismus a to, jak o autismu mluvíme a jakou dáváme dětem s autismem nálepku. Kniha obsahuje deset hlavních kapitol, přičemž je každá kapitola věnovaná některé oblasti, která je u dětí s autismem jiná než u běžných dětí. Kapitoly se týkají například smyslového vnímání, uvažování, komunikaci, socializaci apod. Skrze celou knihu autorka pracuje s tématem nálepkování autistů a upozorňuje na to, že když budeme dávat do souvislosti děti s autismem a „zdravé děti“, tak z autistů tak vlastně nevědomky činíme ty „nemocné – nemohoucí“. Jenže autorka poukazuje na to, že se nejedná o nemoc (tudíž o něco, co by šlo vyléčit), ale že autismus je mnohem složitější a součástí osobnosti daného dítěte. Tuto myšlenku rozvíjí především z důvodu, že velmi záleží na tom, jak k dětem s autismem přistupujeme, zda se na ně díváme jako na „nemocné“ nebo na „jiné“. Náš přístup k dítěti ovlivňuje totiž to, že se nám může za nálepkou ztrácet jeho osobnost a individuální potřeby, a to především kvůli případným předsudkům či stereotypním očekáváním od dětí s autismem. Náš přístup k dítěti ovlivňuje vnímání dítěte. Za nálepkou “autismus” se může ztratit osobnost dítěte a jeho individuální potřeby, a to právě kvůli případným předsudkům a očekáváním od dětí s autismem.
Myšlenky autorky se mi velmi líbily a velmi jsem s nimi souzněla. V knize se laickým, srozumitelným jazykem a nenásilnou formou dočtete nejen o základních problémech, které děti s autismem tíží, ale také to, jak k dětem a jejich citlivosti přistupovat. Od knihy však neočekávejte odborné termíny či odbornější základ. Ačkoliv je kniha určena především rodičům dětem na spektru, tak ji doporučuji všem, kteří by se rádi s tímto tématem seznámili, ať už se jedná o nováčky v tomto oboru nebo pracující s dětmi na spektru.
Zdroj: Notbohm (2021). 10 věcí, které by vaše dítě s autismem chtělo, abyste věděli. Portál.